Izlagač: Danijela Birko, mag. educ. (Fakulteta za matematiko in fiziko, Univerza v Ljubljani)
Jedna od metoda detekcije ekstrasolarnih planeta je metoda mikrogravitacijske leće u kojoj se promatra promjena sjaja pozadinske zvijezde. Do promjene u sjaju dolazi zbog zvijezde leće koja se giba u odnosu na pozadinsku zvijezdu i promatrača na Zemlji. U slučaju da se leća sastoji od sustava zvijezde i planeta na svjetlosnoj krivulji uočavamo anomaliju.
Problem degeneracije rješenja svjetlosne krivulje javlja se ako anomaliju svjetlosne krivulje možemo objasniti na dva ili više načina, kao posljedicu jednostruke leće i dvojnog izvora, ili dvojne leće i jednostrukog izvora. Zbog toga je potrebno koristiti neku od metoda za razbijanje degeneracije. Metoda omjera toka zračenja predlaže korištenje dva fotometrijska filtra, V i I, kojima se istovremeno snima izvor zračenja. Budući da zvijezde dvojnog izvora imaju različit tok zračenja u V i I području spektra, dobit ćemo različite svjetlosne krivulje. Za slučaj jednostrukog izvora i dvojne leće, omjeri maksimuma pojačanja svjetlosti biti će jednaki.
Izrađene su računalne simulacije svjetlosnih krivulja hipotetskih dvojnih izvora i diskutirano kako pojedini parametri utječu na izgled svjetlosne krivulje te vjerojatnost detekcije anomalije.