Izvođači/voditelji: doc. dr. sc. Aleš Omerzu (Centar za mikro i nano znanosti i tehnologije, Odjel za fiziku), dr. sc. Tomislav Jurkić (Odjel za fiziku)

Od čega se sastoji svjetlost i kako nastaje? Zašto su biljke zelene, a zvijezde plave, žute ili crvene? Kako nastaje svjetlost u žaruljama i zašto jedne daju bijelu svjetlost, a druge žutu? Zašto su jedni laseri crveni, a drugi plavi ili zeleni? Zaustavljaju li doista sunčane naočale štetnu UV svjetlost, baš kao i zaštitno staklo varioca? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja moći ćete dobiti ukoliko sudjelujete na ovoj radionici. Naime, naše oko vidi svjetlost valnih duljina između 400 nm (plava svjetlost) i 700 nm (crvena svjetlost). Ultraljubičasta svjetlost (svjetlost valnih duljina kraćih od 400 nm) i infracrvena svjetlost (svjetlost valnih duljina dužih od 700 nm) nalaze se izvan područja osjetljivosti našeg oka i mi je ne možemo vidjeti. Da bi vidjeli ultraljubičastu i infracrvenu svjetlost moramo upotrijebiti poseban uređaj – spektrofotometar. Učesnici radionice će se upoznati s radom takvog uređaja te će sami izmjeriti optičku propusnost različitih staklenih i kvarcnih pločica, naočala, plastičnih folija, tekućina različitih boja i sl.