Izlagač: Vedran Vujnović, mag. phys. et matech

Otkrićem Higgsovog bozona posljednja slagalica Standardnog modela elementarnih čestica dobila je svoje mjesto. Ipak, u fizici postoje još uvijek neriješene misterije koje bi mogle imati odgovor u fizici iza Standardnog modela. Jedna od veličina koja bi omogućila pogled u tu fiziku je anomalni dipolni magnetski moment miona. Cilj eksperimenta Mion g-2 je precizno izmjeriti tu vrijednost. Ukoliko mjerenja potvrde rezultate prijašnjih eksperimenata, nepotpunost Standardnog modela bit će potvrđena što implicira postojanje nove fizike izvan njega. U svom radu modelirao sam i testirao jedan od prijedloga distribucije svjetlosnih impulsa koji je temelj sustava za kalibraciju koji se koristi za praćenje točnosti detektora. Pravilnom i preciznom distribucijom svjetlosti, smanjuje se sistematska pogreška pri mjerenju te se povećava preciznost čitavog eksperimenta.